Yurtdışı Hediye Gönder

Yurtdışı Hediye Gönder

Bazen hayat şartları bize, iş ve okul gereksinimleri ile yurtdışına çıkmak ve yurt dışında kalmak zorunluluğu getirebiliyor. Yurt dışında yaşayan milyonlarca gurbetçimiz ve okul, iş gibi gerekçelerle geçici olarak yurt dışında ikamet edenler için bu yazımızda Türkiye’deki sevdiklerimize özel günlerinde nasıl hediye ulaştırabiliriz, bunu paylaşacağız. Ülke dışındasınız ve Türkiye’de sevgilinizin, arkadaşınızın ya da ailenizden birinin doğum günü var. Sevdiklerinize yurt dışından hediye nasıl ulaştırabilirsiniz? Bir çok kişi bulunduğu ülkeden bir hediye bulur, hediyeyi nasıl kargolayacağını, kaç günde ulaşacağını hesaplamaya çalışır ve hediyenin kargoda, gümrükte başına bir iş gelmemesi için dua eder. Yurt dışından ülkenize dönerken yanınızda bulunduğunuz ülkeye özgü hediyeler alıp götürürsünüz. Böylece uzaktayken sevdiklerinizi unutmadığınızı gösterirsiniz. Ancak siz hala yurt dışında iken oradan Türkiye’ye hediye göndermek biraz sıkıntılı ve stresli olacaktır. Kargo derdi, masrafları, gümrüğe takılma riski hediye gönderme işini zorlaştırmaktadır. Peki Türkiye’de doğum günü olan sevgiliye nasıl hediye verebiliriz?

Online Hediye Gönder

Evet… Türkiye’de bulunan bir hediye sitesinden güzel bir hediye beğenerek, onu sevgilinize ya da sevdiklerinize gönderebilirsiniz. Bir çok hediye firması almış olduğunuz ürünü güzelce paketler ve üzerine istediğiniz notu sizin adınıza yazarak sevdiklerinizin adresine ulaştırırlar. Bazı online hediye siteleri bu hizmeti ücretsiz verirken, bazı siteler ise küçük ve makul ücretler karşılığında hediye paketi yapmaktadırlar. Satın aldığınız ürüne ve siteye göre hediye gönderim süresi genellikle 1-3 işgünü arasındadır. Bir çok hediyenin ürün açıklama sayfasında ne kadar sürede hazırlandığı ve kargoya verildiği bilgisini bulabilirsiniz. Böylelikle göndereceğiniz hediyeyi sevgilinizin doğum gününe tam olarak denk getirebilirsiniz. Kargo durumunu da takip etmek oldukça kolay. Hediyeniz kargoya verilince size kargo takip numarasını iletiyorlar ve böylece hediyenin nerede olduğunu, ne zaman ulaşacağını takip edebiliyorsunuz. Bu sitelerden kredi kartınız ile alışveriş yapabilir ve hediyeleri doğrudan sevdiklerinizin adresine postalatabilirsiniz.

Türkiye’deki Hediye Siteleri

Online Hediye Siteleri

Online Hediye Siteleri

Türkiye’deki sevdiklerinize hediye gönderebileceğiniz, ürünleri hediye paketi yaparak gönderebilen, memnuniyet oranı yüksek, ilginç ve yaratıcı ürünlere sahip bazı online hediye siteleri şunlardır: (Linklere tıklayarak sitelere ulaşabilirsiniz)

 

Bu sitelerde siz her nerede olursanız olun, sizin adınıza ve sizin yazdığınız hediye notu ile Türkiye’nin her yerine hediye gönderimi yapılmaktadır. Çevrenizdeki mağazalardan bir hediye alıp, onu paketlemek ve kargolamakla uğraşmak yerine online hediye gönderimi yapan sitelerden satın alarak paketleme ve postalama derdinden kurtulabilirsiniz.

Hediyenin Faturası Ne Olacak?

Bir hediyeyi internet üzerinden sipariş verdiğinizde kargo ile ulaştırıldığı için faturası da üzerinde olacaktır diye düşünebilirsiniz. Ancak bunun da çaresi var. Online hediye satışı yapan siteler, faturayı sizin adresinize kesip hediyeyi alıcısına irsaliye ile ulaştırmaktadırlar. İrsaliye üzerinde fiyat yazmaz. Ürünün adı, ulaştırılacağı kişi ve adres yazar. Böylece hediye gönderdiğiniz kişiler bu hediyeyi kaç paraya aldığınızı göremezler. Siz hediyeyi online siteden sipariş verirken, fatura adresi ve gönderim adresini ayrı ayrı belirttiğiniz zaman ürün sadece irsaliye ile kargolanacaktır.

Alıcı Hediyeyi Beğenmezse Ne Yapabiliriz?

Hediye aldığınız kişi hediyeden memnun kalmamış, ürün bedenine uymamış ya da kargoda herhangi bir sorun yaşamış olabilir. Bu durumda üzerindeki irsaliye ile birlikte geldiği adrese geri gönderebilir, ürün değişimi yapabilir ya da ürünün tekrar hazırlanarak gönderilmesi sağlanabilir. İtibarlı ve isim yapmış büyük firmalar bu konuda sizlere yardımcı olacaktır. Müşteri kaybetmektense para kaybetmeyi tercih edeceklerine emin olabilirsiniz. Eğer hediye alacağınız online satış firmasının adını daha önce duymadıysanız, Google aracılığı ile şikayet sitelerini inceleyebilir ve firma hakkında küçük bir araştırma yapabilirsiniz. Herkesi memnun etmek mümkün olmadığı için mutlaka her firma hakkında olumsuz yorumlarla karşılaşırsınız. Ancak burada önemli olan firmaların hakkındaki olumsuz yorumların sayısı ve daha da önemli olan firmanın memnuniyetsizlikler karşısındaki tavırlarıdır. Müşterinin sorununu çözebiliyorsa, çözmek için efor sarf ediyorsa, o online satış sitesinden güvenle alışverişinizi yapabilirsiniz.

Yurtdışına Hediye Göndermek

Yazımızın buraya kadar olan bölümünde hep yurtdışından Türkiye’deki birine hediye almak konusundan bahsettik. Şimdi de Türkiye’den yurt dışında bulunan sevdiklerimize nasıl hediye gönderebiliriz, buna bakalım. Yurtdışına hediye göndermek için üç ayrı seçenek mevcut;

  • Türkiye’den satın alıp kargoya vermek
  • Türkiye’den yurtdışına gönderen sitelerden almak
  • Yurtdışı sitelerden satın almak

Türkiye’den Kargo İle Yurtdışına Hediye Göndermek

Türkiye’de herhangi bir mağazadan aldığınız ya da kendi hazırladığınız bir hediyeyi nasıl yurtdışına gönderebilirsiniz? Özel kargo firmaları ile ya da PTT kargo ile yurtdışına gönderim yapmanız mümkün. Yurtdışı express gönderim yapan özel kargo firmaları mevcut ancak fiyatları oldukça yüksek çıkabilmekte. Kargoya verdiğiniz ürünü bir günde yurt dışındaki adrese ulaştırabiliyorlar (DHL Express) ya da (UPS Express) gibi. Bu servisler genellikle acil ulaşması gereken doküman vb. şeyler gönderirken kullanılmaktadır. Hediye göndermek için fiyatları çok yüksek çıkabilir. Çünkü hacim ya da ağırlık arttıkça fiyatlar daha da yükselmekte.

Bu sitelerde yurtdışı kargo ulaşım sürecini ve yurtdışı kargo fiyatlarını hesaplayabilirsiniz. PTT kargo en ekonomik olanı ancak, teslimat süresi 2 hafta ve daha uzun olabiliyor, bu yüzden özel bir gün için hediye göndermek istiyorsanız önceden davranmanız gerekecektir.

Yurtdışına Kargo En Ucuz Nasıl Gönderilir?

Kargo firmaları yurt dışına gönderim yaparken, göndereceğiniz paketin ağırlığına ya da hacmine göre fiyat belirlerler. Ağırlık/hacim oranından hangisi yüksek ise ona göre fiyat belirlenir. Mümkün olduğu kadar hafif ve boyut olarak küçük hediyeleri tercih etmelisiniz. Ayrıca göndereceğiniz kargo kolisi de hediyeyi sığdırabileceğiniz en küçük boyutta olmalıdır.

Hızlı (express) gönderim yapan kargoların fiyatları yüksektir. Hediyeyi ucuza gönderebilmek için normal kargo ile gönderim yapmalısınız. Bu yüzden hediyenizi en az iki hafta önce paketleyip kargoya vermelisiniz. Ucuz gönderim için PTT Yurtdışı Kargo servisini kullanmanızı tavsiye ederiz.

Yurt dışına gönderim yapabileceğiniz kargo firmaları:

Türkiye’den Yurtdışına Gönderim Yapan Siteler

Türkiye’den yurtdışındaki adreslere gönderim yapan sitelerden hediye satın almayı da tercih edebilirsiniz. Ancak bu sitelerde en düşük kargo fiyatı 50 TL- 60 TL gibi bir fiyattan başlamakta, hediye ve adrese göre fiyat yukarıya doğru çıkmaktadır. Şimdilik yurtdışına gönderim yapabileceğiniz çok sayıda seçenek yok, umarız ki yakın zamanda bu amaca hizmet eden sitelerin sayısı artar.

Yurtdışı Sitelerden Hediye Almak

Yurtdışında yaşayan sevdiklerinize hediye ulaştırmanın en kolay yolu yine yurtdışı kaynaklı bir siteden satın alım gerçekleştirerek onlara göndermek olacaktır. Bunun için yabancı dil bilginiz olmalı ya da bilen birinden destek almalısınız. Herhangi bir kötü sürpriz ile karşılaşmamak için satın alım yapacağınız online hediye sitesinin gönderim koşullarını ve kargo sürecini öğrenmeniz gerekir.