Hediye olarak şemsiye almak başta size tuhaf gelebilir. Ancak biraz sonra size tanıtacağımız ilginç şemsiye modellerini görünce fikrinizin değişeceğine eminiz. Şemsiyeler insanların ilk zamanlar güneşten korunmak için kullandığı bir aletten, yağmur konusunda da oldukça başarılı olabileceğini farketmişiz ki günümüzde artık yağmur şemsiyesi olmayan insan neredeyse yok gibi. İlginç şemsiye modellerini size tanıtmadan önce şemsiyeler hakkında ilginç bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyoruz.

İşte Vikipedi’deki şemsiye bilgileri:

[box type=”info” bg=”#” color=”#” border=”#” radius=”0″]

Şemsiye

Şemsiye, yağmur ve güneşten korunmak amacıyla kullanılan bir aksesuardır. İlk kullanım dönemlerinde “parasol” denilen (para=durdurmak, sol=güneş anlamında) şemsiye, Türkçeye Arapça’daki şemsiyye sözcüğünden gelmiştir. TDK’na göre; “1- bir sapın üzerinde esnek tellere gerilmiş, açılıp kapanabilen, yağmur ve güneşten korunmak için kullanılan, su geçirmez kumaştan yapılmış taşınabilir eşya, güncek, 2- Aynı noktadan çıkan eşit uzunluktaki sapçıkların ucunda bulunan çiçek topluluğu.” olarak tanımlanmakta olup, plaj ve bahçelerde güneşlik olarak kullanılabileceği açıklaması da yapılmaktadır. İngilizce’de Latince Umbra=gölge kökenli sözcükten türeyen şemsiye 4000 yıllık bir geçmişe sahiptir.

Tarihçe

İlk şemsiye kullanımına Mezopotamya’da rastlanır. Güneşten korunmak amacıyla kullanılan ilk şemsiyelerden sonra m.ö. 1200 yıllarında eski Mısır’da koruyucu bir niteliği olduğuna inanılan şemsiye, Roma kültürüne Mısır’dan geçti. Yapımında yaprak ve papirüslerin kullanıldığı şemsiyenin kullanımı Eski Yunan kültüründe de görülür. Yağmura karşı ilk kullanımın Çin’de olduğu bilinmektedir. Kağıttan yapılan şemsiyeler reçinelenerek su geçirmez yapılmış ve yağmurdan korunmak amacıyla kullanıldı. 16. yüzyıl sonlarında batı dünyasında yaygınlaşan şemsiye; Fas’lı gezgin ve yazar Janas Hanway (1712-1786) tarafından Londra’da kullanılarak aksesuarın tanınmasını sağladı. Bu süreçte İngiliz burjuvazisi tarafından “Hanway” olarak adlandırıldı. İlk zamanlarda bir çeşit yağla kaplanarak su geçirmezliği sağlanan şemsiyeler, çok dayanıklı olmamakla birlikte giderek kullanımının artmasıyla daha dayanıklı modeller üretilmeye başlandı. Seri üretimine 1830 yılında Londra’da “James Smith and Sons” şirketinde başlanan şemsiyelerin saplarının yapımında balina kemiği ve ahşap tercih edildi. 1852’de Samuel Fox adlı bir üreticinin çelik tel kullanmasıyla değişik modellerin üretimine başlandı.

Türkiye’de şemsiye

Türkiye’de ilk örnekler ülke dışından getirilen şemsiyelerin kullanımıyla oldu. 1882 yılında İstanbul’da yaşayan Robenson adlı bir İngiliz’in üretime başlamasıyla ilk yerli yapım şemsiyeler de kullanıma girdi. Bugün dünyada, çeşitli modelleri, boy ve renkte olanları bulunan şemsiyeler, değişik yay mekanizmaları aracılığıyla açılıp kapanan, manuel, yarı otomatik ve tam otomatik modeller içermektedir.[/box]

İlginç Şemsiye Modelleri

Tüfek Şemsiye

Tüfek şemsiye, karşılaşabileceğiniz en havalı şemsiyelerden biri. Casus havasında şehirde dolaşmak için bu şemsiyeyi alabilirsiniz. Kapalı hali gerçek bir tüfeği andıran (ürün resmine tıklayarak kapalı halini ve şemsiyenin diğer fotoğraflarını görebilirsiniz) bu ilginç şemsiyenin açılması için tetiğine basmanız yeterli. Tutacak kısmı tüfek dipçiği şeklinde tasarlanmış ve uç kısmı da namlu ucuna benzer bu tüfek şemsiye yağmurlu havalarda insanları önce korkutacak sonra şemsiye olduğunu fark ettiklerinde şaşırtacaktır.

 

 

 

Osmanlı Kılıcı Şemsiye

Tasarımı ile bir Osmanlı kılıcını andıran bu şemsiye ile yağmur savaşçısı olacaksınız. Oldukça havalı ve ihtişamlı bu kılıç şemsiyenin sapının tasarımı gayet hoş. Yağmur tanelerine korku salma vakti geldi! Haydi kıyafetinizin kuru kalması için çekin kılıcınızı! 🙂

 

 

 

Şövalye Kılıcı Şemsiye

Game of Thrones izleyip gaza gelen, dizinin etkisinden çabuk çıkamayan yağmursever arkadaşlara bu şemsiyeyi edinmelerini tavsiye ederim. Şövalye kılıcı şeklinde tasarlanmış, tutacağı tam bir kılıç sapı şeklinde olan bu şemsiye, yağmurlu günlerde sizi ıslanmaktan kurtaracağı gibi, sizi kızdıran arkadaşlarınıza da doğrultacağınız bir silah olacaktır.

 

 

Samuray Kılıcı Şemsiye

Hazır olaya kılıçlardan girmişken, devam edelim dedik (bu kadar kılıç şeklinde şemsiye üretilmesinin nedeni herhalde bir çoğumuzun çocukluktan kalma alışkanlığı olsa gerek – şemsiye elimize geçtimi ya tüfek yapardık ya da kılıç). Diğerlerinden daha havalı gözüken bu kılıç şemsiye tam bir samuray kılıcı şeklinde tasarlanmış. Uzun sapı, kılıç kınına benzeyen kılıfı ve sırta takmak için askısı ile size gerçek bir samuray havası katacak.

Mini Samuray Kılıcı Şemsiye

Biraz önce tanıttığımız kılıcın kısa versiyonu olarak adlandırabiliriz bu kılıç şemsiyeyi. İki kılıç şemsiye de açıldığında 95 cm boyunda oluyor. Mini samuray kılıcı şemsiye kapalı iken 42 cm boyundadır. Kılıç şemsiyem olsun ama taşıması da kolay olsun derseniz size bu şemsiyeyi tavsiye edebiliriz.

 

Golf Sopası Şemsiye

Golf sopası şemsiye, eğlenceyi her daim bulanlar için tasarlanmış harika bir şemsiye modeli. Hem sizi yağmurdan koruyacak hem de can sıkıntınızı giderecek bir oyun aracı olacak. Canınız sıkıldığında alın bir top ya da küçük bir çöp yumağı başlayın golf oynamaya.

 

Sevgili Şemsiyesi

Çift kişilik şemsiye ya da diğer adıyla sevgili şemsiyesi tek sapı ve iki merkezi bulunan iki kişinin yanyana giderken kullanabileceği şekilde tasarlanmış harika bir şemsiyedir. sevgili şemsiyesiBundan sonra eşinizle / sevgilinizle yağmurlu havalarda dışarı çıktığınızda iki tane şemsiye taşımanıza gerek kalmayacak. Farklı renklerini görmek ve diğer resimlerini incelemek için ürün resmine tıklayabilirsiniz.

 

Umbanana – Muz Şemsiye

Umbanana, yani muzsiye, muz görünümünde ilginç bir şemsiye modelidir. Kapalıyken irice bir muz görünümünde ve açınca sapsarı güzel bir şemsiyeye dönüşüyor. İlginç görünümlü şemsiye arayanlara tavsiye ederiz.

 

Öpücük Desenli Şemsiye

Öpücük desenli şemsiye oldukça seksi ve etkileyici. Zira her tarafı kırmızı ruj öpücükleri ile dolu. Havalı ve güzel görünmeyi seven, dikkat çekmeye bayılan hanımlar bu şemsiyeyi çok sevecek.

 

Kalp Şemsiye

Sevgiliye hediye olarak şemsiye almak isteyenler için özel üretilmiş kalp şemsiye. Evet, bu şemsiye kalp şeklinde ve göz alıcı kırmızı rengi ile çok uzaklardan bile kendini belli ediyor.

Sigara Şemsiyesi

Biliyorsunuz ki, uzun zamandır kapalı alanda sigara içmek yasak (iyi oldu, çok da güzel iyi oldu!). Bu durum sigara içmeyenler tarafından büyük takdir topluyor ancak tiryakiler yağmur çamur demeden tüttürebilmek için dışarıya çıkmak zorunda kalıyorlar. Tiryakileri hem ıslanmaktan koruyacak, hem de sigara kül ve izmaritlerini yerlere atmalarını engelleyecek harika bir şemsiye. Kim akıl ettiyse iyi yapmış, bu şemsiyenin üzerinde kendi küllüğü mevcut! Ayrıca bu ilginç şemsiye üzerinde sigara figürleri var ve sigara temalı şarkı isimleri yazmakta.

Parlayan Şemsiye

Parlayan şemsiye hen dikkat çekici hem de şık bir ilginç şemsiye modeli. Düğmesine bastığınızda ışığı yanıyor, tekrar bastığınızda ışık şiddeti artıyor, tekrar bastığınızda yanıp sönmeye başlıyor. Yağmurlu karanlık havalarda farkedilmek ve kaza riskini azaltmak için tasarlanmış. Aynı zamanda insanların dikkatini de çekecek ve yolda tüm ilgiyi üzerinize çekeceksiniz.

Şişe Şeklinde Şemsiye

Kapalı ve kapağı üzerindeyken bir şişeye benzeyen bu ilginç şemsiye modelinin kalpli, çiçekli ve renkli renkli seçenekleri var. Çok şık olduğu için yanınızda taşırken fazlalık hissi yaratmayacak, güzel bir ilginç şemsiye modeli. Şişe kısmı sert plastikten üretilmiş.

Mr. P Şemsiye

Bir çok farklı ürünü bulunan Mr. P karakteri şimdide karşımıza ilginç şemsiyemodeli ile çıkıyor. Oldukça kaliteli ve dayanıklı malzemeden üretilmiş.

 

 

 

Pırıltılı Şemsiye

Renk değiştiren fiber optik ışıklarla süslenmiş bu şemsiyenin tutamağında düğmesi bulunuyor ve onunla renklerini değiştirebiliyorsunuz.

 

Renk Değiştiren Şemsiye

Islandığında rengi değişen oldukça ilginç şemsiye modeli. Resimde görülen beyaz damla kısımları, ıslandığında gökkuşağı gibi rengarenk bir hal alıyor.